دبیرستان غیردولتی پسرانه معراج اندیشه (متوسطه دوره دوم) اداره کل آموزش و پرورش استان همدان

درس اخلاق (آیت الله خوشوقت)

«وَ اعْمُرْ قَلْبِی‌ بِطَاعَتِکَ‌ وَ لَا تُخْزِنِی بِمَعْصِیَتِکَ»

«بار پروردگارا! این دلِ خرابِ من را با اطاعت فرمان خودت آباد کن، و من را با مخالفت فرمان خودت رسوا و مفتضح نکن.»

دل آباد یعنی چه؟

اطاعت فرمان خدا موجب آبادی دل می‌شود. دل آباد دلی است که در آن پر از ایمان به خدا باشد، پر از صفات خوب باشد، پر از نیت‌های خیر و خوب باشد، در آن شرک نباشد، چیزی که بد باشد از صفات و روحیات نفسانی در آن نباشد، نیت انجام دادن گناه و کار بد در آن نباشد، این دل را دل آباد می‌گویند، اما اگر دل اینگونه نباشد اسم آن خراب است.

می‌گوییم خدایا کاری کن با به حرف تو گوش دادن و مراعات تقوا کردن این دلِ خرابِ من آباد بشود، و بعد تذکر می‌دهد که گوش به حرف خدا ندادن یعنی معصیت کردن. این هم در دنیا و هم در آخرت مایه رسوایی است. آدم اگر دزدی کند، برخلاف فرمان خدا کاری انجام بدهد، هم در دنیا رسوا می‌شود و هم در آخرت.

در دنیا او را زندان می‌برند، شلاق می‌زنند، دست او را می‌­برند، آبروی او می‌رود. فردای قیامت هم در پرونده او این دزدی ثبت و ضبط است. آنجا می­‌گویند:«دزدی کردی!»، باید آماده مجازات بشوی یا سایر کارهای دیگر که خدا گفته نکن و انسان برخلاف فرمان خدا انجام می‌دهد این آدم را رسوا می‌کند. آدم به زن خودش ظلم کند، زنش فردا شکایت می‌کند و او را دادگاه می‌برند، رسوا می‌شود. همه می‌گویند این به زن خودش ظلم کرد؛ فحش داد، او را کتک زد؛ حالا او را دادگاه بردند. چرا گناه کردی؟ نباید ظلم می‌کرد، مال مردم را می‌خورد آبروی او می‌رود، می‌آیند درِ خانه او داد می‌زنند. بنابراین معصیت و گناه خدا هم در دنیا آبروی آدم را می‌برد و هم در آخرت.

دل آدم هم خراب است. دلی که قصد معصیت در آن باشد، نیت گناه در آن باشد، آدم نقشه علیه مسلمان بکشد، نسبت به مال او، نسبت به جان او، نسبت به ناموس او، این دل دلِ خراب است. ایمان در این دل خیلی‌خیلی ضعیف است و امکان دارد در طول این گناه‌ها از بین برود.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...